The Blog

Zlato, stříbro a české puncovní značky

Výkup zlata a stříbra je ve většině bazarů a zastaváren na denním pořádku. Lidé rádi nakupují použité šperky, protože jejich cena je velmi příznivá.

Zákazníci a koncoví uživatelé však ne vždy mají všechny důležité informace, které se týkají těchto drahých kovů a obchodování s nimi. Proto si v dnešním článku vysvětlíme, co všechno musí šperk mít, aby se s ním mohlo obchodovat, a co byste měli vědět, pokud se chystáte si nějaký šperk z druhé ruky zakoupit.

Každý výrobek ze zlata nebo stříbra musí mít jednu důležitou věc a tou je česká puncovní značka (nebo puncovní značka uznávaná na území ČR – viz navazující článek), aby se s ním mohlo běžně obchodovat. Výhodou je také, pokud má výrobek označení ryzosti.

České puncovní značky

Každá běžná ryzost má svou vlastní puncovní značku (punc). Punc je velmi malý obrázek vyražený na daném výrobku. Tato ochranná značka je velmi efektivní, protože je ji velmi obtížné napodobit a zároveň pokud na výrobku tento punc najdete, máte jistotu, že se opravdu jedná o daný vzácný kov. Za platné se také považují puncovní značky používané v historii na území Československa, tedy rakousko-uherské, československé, protektorátní i značky Slovenského štátu.

Za platné se však nepovažují puncy, které byly v době 2. světové války zavedeny na československém území, obsazeném cizími státy (značky rakouské, polské a maďarské).

Označení ryzosti

Označení ryzosti zlata a stříbra je číslo, které reprezentuje obsah daného kovu ve výrobku. Například nejběžnější známá označení ryzosti jsou “925” pro stříbro a “585” pro 14 karátové zlato. Číslo se vztahuje jako podíl k hodnotě 1000, který značí čistý kov. Například zlato s ryzostí 1000 by bylo opravdu čisté zlato, bez žádné další příměsi.

Na obrázku níže se můžete podívat na jednotlivé české puncovní značky s příslušným označením ryzosti:

(pro zvětšení klikněte na obrázek)

Značky lze ve většině případů nalézt a bezpečně rozpoznat pomocí “kukátka” nebo lupy. Zrakově zdatní jej mohou rozpoznat i pouhým okem :).

Pozor! Asi nejznámějším způsobem, jak se pokusit obelhat kupujícího, je označení „SBS“ vyražené na výrobku. „SBS“ je na první pohled velmi snadno zaměnitelné s označením ryzosti „585“ a podvodní prodejci se tak snaží přesvědčit kupujícího o falešné pravosti.

Co když výrobek nemá puncovní značku?

Pokud není výrobek označen puncovní značkou (puncem), pak se nesmí oficiálně prodávat na českém trhu.

Každý stát má své vlastní puncovní značky a pravidla. Pokud například zakoupíte zlatý prsten v jiném státě, bude obsahovat takový punc, který určil tamější puncovní úřad a s výrobkem by se tedy nemělo obchodovat na českém trhu (opět – pokud není puncovní značka v ČR uznána jako platná – uznávané zahraniční puncovní značky).

Vždy si dávejte pozor na to, aby výrobek, který se chystáte zakoupit, byl označen puncovní značkou platnou v České republice. V případě, že se výrobek později rozhodnete prodat, ušetříte si starosti.

Jak opuncovat zlato či stříbro?

Pokud vlastníte šperk, který není označen českou puncovní značkou, je možné jej nechat opuncovat. Opuncování se provádí na puncovním úřadě a je zpoplatněno částkou kolem 40,- kč/gram.

Obsahuje-li výrobek punc, je samozřejmě také mnohem důvěryhodnější.

Jaká je výkupní a prodejní cena zlata a stříbra?

Výkupní cena je pohyblivá. Je velmi závislá na tom, jak se cena zlata pohybuje na trhu, na zisku, kterého obchodník potřebuje dosáhnout a také na tom, jaká je u daného kovu poptávka a nabídka. Výkup zlata a stříbra také závisí na samotném výrobku.

Bohužel vzhledem k těmto ovlivňujícím faktorům není možné v tomto jednorázovém článku napsat konkrétní cenu. Každý, kdo drahé kovy odkupuje, vám však aktuální cenu rád sdělí, stačí jen zavolat nebo zaslat e-mail 😉

Bazary Měšec
About The Author
Výkupu, prodeji a vzdělávání v oblasti použitého zboží se věnujeme již více než 17 let. Potřebujete s něčím poradit? Neváhejte a oslovte nás, rádi vám pomůžeme.

Počet komentářů: 1

KomentářMáte dotaz?

596 115 538

bazarymesec@seznam.cz

Jsme na Facebooku

Slevy a "žhavé" kousky rovnou do vaší e-mailové schránky